lokaty-ranking.com Strona główna

Ranking kont oszczędnościowych kwiecień 2020

Najlepsze rachunki oszczędnościowe – porównanie kont

Obok lokat bankowych konta oszczędnościowe to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie kapitału. Na rynku jest tak dużo produktów oszczędnościowych ale, który jest naprawdę dobrą inwestycją?  Poniższy ranking powstał w celu ułatwienia znalezienia najlepszego produktu oszczędnościowego. W zestawieniu znajdują się tylko bezpieczne instytucje bankowe. Przedstawione konta oszczędnościowe zostały wybrane spośród wielu produktów z najlepszym oprocentowaniem oraz warunkami.

Konto oszczędnościowe na pewno jest dobrą opcją dla wszystkich, którzy chcą pomnażać swoje oszczędności, a ich wiedza na temat inwestowania jest znikoma, lub obawiają się ryzyka utraty kapitału, w przypadku nietrafionych inwestycji. Zysk wprawdzie nie jest w tym wypadku zbyt duży i nie można go porównać w żaden sposób z o wiele bardziej dochodowym inwestowaniem, jednak bezpieczeństwo kapitału odgrywa tu pierwszoplanową rolę, co może być znaczące dla wielu oszczędzających.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Konto oszczędnościowe podobnie jak np. lokaty bankowe, objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który gwarantuje wypłatę środków wszystkim klientom, w chwili niewypłacalności banku i ogłoszenia przez niego upadłości. Kwoty wypłacane są do równowartości 100 tys. euro na każdego pojedynczego klienta i realizowane w ciągu 20 dni od daty zawieszenia działalności banku.
Warto również wspomnieć, że możliwe jest odzyskanie całości depozytu jeśli wynosił on powyżej równowartości kwoty 100.000 euro i może zostać wypłacony w ramach postępowania upadłościowego banku.

Podatki płacą wszyscy, bez wyjątku i to samo dotyczy tych, którzy posiadają oszczędności ulokowane na odpowiednio oprocentowanych depozytach. Nie ma możliwości, by przed tym uciec i każdy, kto korzysta z usług bankowych w zakresie oszczędzania, zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych nazywanych podatkiem Belki (ministra finansów, który opłatę tą wprowadził). Opodatkowanie wynosi 19% od kwoty zysku i odprowadzane jest z inwestycji na rynku kapitałowym, oraz z oszczędnościowych produktów bankowych.

Odprowadzanie podatku

Podatek od zysków kapitałowych mają obowiązek odprowadzić wszyscy, którzy posiadają lokatę terminową, konto oszczędnościowe i oprocentowane rachunki osobiste, a także inne inwestycje finansowe. Kwota opodatkowana ściągana jest przez bank automatycznie i wyliczana na podstawie zysków z odsetek. Warto też wspomnieć, że klient nie musi rozliczać się indywidualnie z urzędem skarbowym, a kwota podatku zawsze zaokrąglana jest w górę do pełnego grosza, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku bardzo niskich kwot depozytowych, zasilających konto.

millenium bank
Millennium Bank konto oszczędnościowe + do 560 zł premiiPOLECANE
 • • 2,5% do 100 tyś
2,5%
Idea Bank
Konto ZOŚKA PRO
 • • bez limitu wpłaconych środków
2,25%
Getin Online
Getin Bank – konto oszczędnościowe
 • • do 100 000 zł
2,2%
nest-bank
Konto oszczędnościowe Nest Banku
 • • do 50 000 zł
2,25%
orange-finanse-logo
Orange finanse – konto oszędnościowe
 • • do 10 000 zł
3,5%

Kalkulator lokat

Po zakończeniu lokaty: 1 001,35 PLN
Realny przyrost środków: 0,135 %
Zarobione odsetki: 1,35 PLN

Stopy procentowe

Kalendarz promocji

  Brak dostępnych promocji.


   
  W przeciwieństwie do zwykłego konta bankowego, gdzie pieniądze leżą nieoprocentowane i z biegiem czasu tracą na wartości, konta oszczędnościowe pozwalają zarobić.

  Oczywiście, nie będą to duże kwoty, gdyż tego typu rachunki osobiste są z reguły oprocentowane maksymalnie na 3 lub 4%, ale zawsze lepiej otrzymać taki zysk niż trzymać pieniądze na zwykłym rachunku i przez to nic z tego nie mieć. Rachunki oszczędnościowe oferowane są osobom fizycznym i pozwalają na gromadzenie środków pieniężnych w sposób podobny do tego, który charakteryzuje zwykłe konta. Ich największą zaletą jest zatem to, że można w każdej chwili sięgnąć po swoje pieniądze. Co ważne, nie trzeba czekać - jak to ma miejsce na przykład w przypadku lokaty - do określonego dnia, aby nie stracić zarobionych odsetek.

  Jeżeli chodzi o to, które konto oszczędnościowe jest najlepsze to wszystko tak naprawdę zależy od aktualnych promocji bankowych. Warto też mieć na uwadze fakt, że nawet jeżeli początkowo bank oferuje kilka procent na rachunku czynnościowym, to prędzej czy później oprocentowanie spadnie do 1 lub 2%. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby w takiej sytuacji poszukać jakieś alternatywy i przenieść zgromadzą środki pieniężne do innego banku. Faktem jest bowiem, że banki o wiele lepiej traktują klientów, którzy zakładają dopiero konto niż tych, którzy są z nimi związani od wielu lat. Ciekawe konto bankowe najprościej jest znaleźć w internecie, zwłaszcza że w kilka minut można porównać oferty poszczególnych placówek bankowych.

  Podjęcie decyzji o założeniu konta oszczędnościowego jest bardzo korzystne z punktu widzenia finansów. Problem może się jednak pojawić wtedy, gdy przyjdzie do działania i trzeba będzie wybrać, któreś z dostępnych na rynku kont.

  Wybór jest bowiem ogromny, szczególnie że każda placówka bankowa posiada w swojej ofercie tego typu rachunek i wiele osób nie jest w stanie stwierdzić, jakie konto oszczędnościowe będzie najlepsze w ich sytuacji. Wbrew pozorom jest to poważna decyzja, gdyż źle wybrane konto może nas narazić na różnego rodzaju opłaty, czego oczywiście lepiej jest unikać. Jaki zatem powinien być dobry rachunek oszczędnościowy, aby klient był z niego zadowolony i rzeczywiście mógł zarobić w skali roku dzięki oprocentowaniu swoich oszczędności? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy rachunek prowadzony jest bez żadnych opłat. W przeciwnym razie, nawet jeżeli udałoby się coś uzyskać z oprocentowania to wszystkie te kwoty pochłonęłyby opłaty za prowadzenie konta, wydanie karty lub inne tego typu rzeczy. W czasach, gdy oferty banków są bardzo konkurencyjne i można trafić na interesujące konta dostępne w ramach różnego rodzaju promocji bankowych, nie warto wiązać się z bankiem, który próbuje jedynie zarobić na kliencie. Wybierając konto oszczędnościowe należy również sprawdzić czy wydawana jest do niego karta oraz czy wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Istotną rzeczą jest również to, aby z rachunku można było przelewać pieniądze bez żadnych ograniczeń. W wielu przypadkach klient może dokonać tylko jednego darmowego przelewu w ciągu miesiąca, a to dla wielu osób może być niewystarczające.

  Mogłoby się wydawać, że ze względu na oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest najlepszym wyborem i skutecznie rozwiązuje wszystkie potrzeby klienta związane z bankowością.

  Często jednak w praktyce okazuje się, że samo tego typu konto to nie wszystko i nie da się skutecznie funkcjonować bez założenia zwyczajnego rachunku, lokaty lub innych oferowanych przez banki usług. Należy więc mieć świadomość, że chociaż konto oszczędnościowe może rzeczywiście przynieść klientowi wiele korzyści, to jednocześnie oprócz zalet posiada też kilka istotnych wad. Warto się z nimi zapoznać już teraz, aby później nikt był narażony na straty.

  Jedną z największych wad większość kont oszczędnościowych jest to, że czasami koszt ich utrzymania przewyższa potencjalne zyski, zwłaszcza jeżeli klient banku nie posiada dużych oszczędności, które mogą zarabiać w ramach oprocentowanego rachunku. Wadą takich kont są również opłaty związane z wykonywaniem wypłaty zgromadzonych środków. Chociaż bez problemu można w dowolnym momencie sięgnąć po swoje pieniądze i nie stracić przez to uzyskanych do tego czasu odsetek, to jednocześnie jeżeli taki przelew robi się częściej niż raz w miesiącu, to z reguły pobierane są niemałe opłaty. To z kolei sprawia, że sens gromadzenie w ten sposób oszczędności maleje i w niektórych przypadkach lepszym wyjściem byłaby zwyczajna lokata bankowa lub trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym, ale w pełni darmowym rachunku osobistym.

  Wiele jednak zależy w tej kwestii od oferty, bo jeżeli trafi się na konto oszczędnościowe z dobrym oprocentowaniem, darmowymi wypłatami i bezpłatną kartą, to dla wielu osób będzie to wymarzona oferta bankowa.