lokaty-ranking.com Strona główna

Co to takiego poduszka finansowa i jak ją zbudować?

Oszczędzanie — to słowo pojawia się jak mantra. Jedni traktują je dosłownie, inni jedynie w domyśle. Efekt jest taki, że pierwsza grupa — przezornych — może nie tylko spać spokojnie, ale także i podejmować odpowiedzialne decyzje inwestycyjne. Niestety nie można tego powiedzieć o drugiej grupie, która zazwyczaj żyje chwilą i nader często korzysta z pomocy banków, a gdy te odmawiają — z rodziny i znajomych. Przyjrzyjmy się więc, czym jest poduszka finansowa i sprawdźmy jak ją zbudować.

poduszka finansowa

Poduszka pełna pieniędzy

Z pewnością każdy zna jedno z najczęściej powtarzanych słów: nie oszczędzam, bo nie mam z czego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać to prawdą, ale analizując wszystkie wydatki i wpływy, okazuje się, że jakaś część pieniędzy po prostu przelatuje nam przez palce.

Poduszka finansowa jest zabezpieczeniem naszej płynności, to swego rodzaju fundusz awaryjny gwarantujący spokojny sen naszym bliskim i nam samym. Wielcy milionerzy tego świata niezmiennie powtarzają, że oszczędzanie zaczyna się od jednego centa czy grosza. Mogłoby się wydawać, że to spore uproszczenie, tymczasem wiele historii pokazuje, że te słowa nie są zbyt trywialne i niepoważne.

Wizja bez wpływów

Wyobraźcie sobie sytuację, w której z dnia na dzień zostajecie bez stałej pracy. To moment, który rewolucjonizuje całe dotychczasowe życie. Zgromadzone z ostatniej pensji pieniądze topnieją wyraźnie szybciej. W takiej sytuacji pomocna jest poduszka finansowa, która w istocie jest przeznaczona na takie awaryjne sytuacje. To pieniądze, które pozwalają na spokojne życie przez kilka miesięcy.

Poduszka finansowa w definicji

Według ekonomistów i doradców finansowych poduszka finansowa jest wielokrotnością miesięcznych wydatków. Zasadniczo powinna być wykorzystywana przede wszystkim w przypadku utraty pracy, ale też w przypadku innych sytuacji losowych, które drenują nasze konto bankowe.

Z założenia poduszka finansowa powinna wystarczać na regulowanie bieżących zobowiązań do czasu poprawy sytuacji lub znalezienia nowej pracy. Z uwagi na specyfikę rynku pracy, a także specyfikę zawodu zaleca się, by nasze zabezpieczenie wystarczało minimum na kwartał. Jeśli miesięczny koszt naszych wszystkich zobowiązań wynosi 4 tyś. złotych, działająca poduszka powinna zawierać 12 tyś. oszczędności.

Budujemy poduszkę finansową

Słusznie mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Podjęcie decyzji wiąże się z kilkoma zmianami w dotychczasowym zarządzaniu pieniędzmi. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z oszczędnościami, to zazwyczaj nasze wydatki równają się z zarobkami.

Zaczynamy od analizy wszystkich wydatków, także tych sklepowych. Tak powzięte i solidnie wykonane zadanie pokaże nam, gdzie „gubimy” kilka cennych procent naszych zarobków. To one będą stanowiły bazę poduszki finansowej. Pierwszy jej poziom to wspomniana trzykrotność zarobków. Ważne, by powstał on w miarę szybko — to daje pewność. Pieniądze odkładane do przysłowiowej skarpety są zbyt kuszące, a do tego nie pracują, dlatego te środki dobrze jest zainwestować w lokatę lub konto oszczędnościowe.

Oszczędzanie rozpoczynamy od regularnego przelewania określonej i wyliczonej kwoty pieniędzy na konto oszczędnościowe. Jeśli tworzenie pierwszego poziomu poduszki okazuje się zbyt wolne, warto poszukać dodatkowego źródła dochodów. Osoby, które zbudowały swoje zabezpieczenie, wskazują także na opłacalność sprzedaży nieużywanych już rzeczy — każdy sposób jest doskonały, jeśli uczy nas dobrego zarządzania finansami i budowania naszej bezpiecznej przyszłości. Pamiętajmy, że żeby zrealizować ten plan, trzeba wykazać się dużą konsekwencją i absolutną systematycznością.



Komentarze


  • Michał Pakuła

    2020-08-04 08:46:39
    Warto mieć taką poduszkę, czy to w postaci pieniędzy na koncie oszczędnościowym, inwestycji w postaci mieszkania czy złota.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *