lokaty-ranking.com Strona główna

Lokata czy konto oszczędnościowe ?

Świnka skarbonka z piątkąJeśli masz odłożonych trochę pieniędzy i chcesz w bezpieczny sposób je pomnożyć, prędzej czy później staniesz przed dylematem – lokata czy konto oszczędnościowe? To dwa produkty finansowe, które teoretycznie gwarantują podobny zysk, ale różnią się szczegółami w sposobie zarządzania pieniędzmi. Wybór któregoś z nich zależy od twoich potrzeb i sposobu, w jaki chcesz korzystać ze swoich oszczędności.

Lokata bankowa – zawierana jest najczęściej na czas określony (od jednego dnia do kilku lat) i gwarantuje stałe oprocentowanie. Wymaga jednak od klienta zamrożenia środków – nie możesz korzystać ze swoich oszczędności, póki czas trwania lokaty nie dobiegnie końca. Jeśli zerwiesz lokatę wcześniej, musisz liczyć się z utratą odsetek czy nawet zapłaceniem kary umownej. Lokata jest bardziej restrykcyjna niż konto oszczędnościowe, ale gwarantuje nieco wyższe oprocentowanie. Najlepsze lokaty terminowe dają zarobić nawet 4% w skali roku.

Lokata bankowa to dobry wybór, jeśli chcesz w bezpieczny sposób pomnożyć pieniądze i nie narazić się na pokusę wydawania oszczędności. Dodatkowo banki oferują wiele rodzajów lokat, różne oprocentowanie i czas ich trwania – dlatego możesz świadomie dostosować lokatę do swoich potrzeb i planów związanych z własnymi oszczędnościami.

Konto oszczędnościowe – oferowane przez banki konta oszczędnościowe mają już dość atrakcyjne oprocentowanie, czasem nawet takie, jak lokaty bankowe. Ważne jest jednak zapoznanie się ze szczegółami oferty tego produktu, gdyż często oprocentowanie tu jest zmienne ( a o jego zmianie bank nie musi cię informować) lub obowiązuje w określonym terminie. Konto oszczędnościowe daje pełną swobodę w korzystaniu ze swoich oszczędności – możesz wpłacać i wypłacać pieniądze z konta kiedy chcesz i ile chcesz. Jedynym ograniczeniem mogą być wysokie stawki za wykonywanie przelewów, jeśli robisz je częściej niż raz w miesiącu – co jednak mobilizuje do zastanowienia się, zanim wykonasz kolejny przelew. Konto oszczędnościowe jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które swoje oszczędności traktują jak fundusz rezerwowy i chcą swobodnie sięgać po pieniądze, kiedy tego potrzebują.