lokaty-ranking.com Strona główna

Lokaty strukturyzowane

 

W poszukiwaniu nieco wyższych zysków

Lokaty Ranking lokaty strukturyzowanePolacy coraz chętniej eksperymentują z nowymi produktami oszczędnościowymi i inwestycyjnymi oferowanymi przez krajowe instytucje finansowe. Szczególnie zdywersyfikowaną ofertą cieszą się lokaty bankowe, które przeważnie kojarzą się z bezpiecznymi, acz niskimi dochodami. Jednak naprzeciw temu stwierdzeniu wyszły niektóre banki, wprowadzając do swojej oferty lokaty strukturyzowane. Ich zadaniem jest zdecydowane zwiększenie szansy na osiągnięcie wysokich dochodów, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka utraty pieniędzy. Przyjrzyjmy się więc bliżej takim produktom.

 

 

Konstrukcja lokaty strukturyzowanej zakłada rozdzielenie wpłacanych przez nas do banku pieniędzy na dwie części. Pierwsza jest zdecydowanie największa i stanowi około 95% wartości naszych oszczędności, które umieszczamy na takim depozycie. Pieniądze te przeznaczane są na zakup gwarantowanych obligacji zero-kuponowych lub też przeznaczane są na zwykłe lokaty bankowe. Pozostała część, stosunkowo niewielka, jest zaś inwestowana w wysoce ryzykowne instrumenty finansowe, które mogą jednak zapewnić nam bardzo wysokie dochody. Zadaniem pierwszej części jest więc utrzymanie wartości naszego kapitału – nawet wtedy, gdy część odpowiedzialna za wysokie dochody takich nam nie przyniesie, to i tak możemy cieszyć się stuprocentowym zwrotem zainwestowanego przez nas kapitału, a czasem nawet niewielkim dodatkowym dochodem. Część inwestowana z reguły albo przyniesie nam wysokie dochody które będą odpowiadały za atrakcyjną stopę zwrotu, albo nie sprawdzi się i odzyskamy jedynie nasze pieniądze.

Wybór odpowiednich lokat strukturyzowanych nie jest jednak prostym zadaniem. Na naszym rynku dostępnych jest całe mnóstwo takich produktów i tylko od naszej znajomości rynku (i czasem szczęścia) zależeć będzie osiągnięta stopa zwrotu. Zazwyczaj banki oferują taki sam produkt, ale w trzech wariantach: w jednym z nich instrument bazowy traci na wartości, w drugim zyskuje na wartości, a w trzecim tej wartości nie zmienia. W okresie rozliczenia inwestycji tylko jedno z tych rozwiązań może być właściwe i jedynie osoby inwestujące pieniądze zgodnie z końcowym stanem będą mogły cieszyć się z wysokich dochodów. Pozostałym pozostaje jedynie odzyskanie 100% zainwestowanego kapitału. Pokusa jest jednak bardzo wysoka, bowiem zamiast 3% w skali roku możemy liczyć nawet na wynik rzędu kilkunastu procent! A również i szeroki wybór instrumentów bazowych sprawia, że inwestorzy zainteresowani metalami szlachetnymi mogą wybrać lokaty strukturyzowane oparte o metale szlachetne, a ci których interesują notowania ropy naftowej, lokaty strukturyzowane oparte o notowania ropy.