lokaty-ranking.com Strona główna

Podatek Belki

Podatek „Belki” co to takiego ?

Lokaty Ranking podatek BelkiPodatek od dochodów kapitałowych zazwyczaj nazywany po prostu podatkiem Belki wzbudził wiele kontrowersji i sprzeciwów. Gros osób, które posiadało lokaty bankowe grzmiało,że Rząd zamierza teraz czerpać z ich oszczędności. Poniekąd jest w tym odrobina prawdy, ale jak w rzeczywistości, z prawnego punktu widzenia funkcjonuje podatek wprowadzony przez ministra finansów, Marka Belkę?

Co oznacza ta belka podatkowa?

W praktycznym ujęciu, podatek Belki jest podatkiem procentowym pobieranym od osób fizycznych, czyli od przeciętnego Kowalskiego. Wysokość podatku wynosi 19 procent. Uściślijmy czego konkretnie on dotyczy.

Po pierwsze pobiera się go od pieniędzy „zarobionych” na lokatach bankowych, ale też kontach oszczędnościowych, obligacjach, akcjach , funduszach inwestycyjnych czy dywidendach, które są wypłacane przez spółki swoim akcjonariuszom.

Ile daniny?

Oczywistym jest, że osoby oszczędne niekoniecznie aprobują takie posunięcie. Początkowo starano się w każdy możliwy sposób ominąć konieczność odprowadzania podatku. Banki proponowały lokaty dzienne, odnawialne. Kapitalizacja odsetek była tak niewielka i zamykała się zawsze po zakończeniu dnia, że podatek nie obejmował tak minimalnych kwot.

Z czasem i ta możliwość została zatracona. Aktualnie podatek Belki jest pobierany niezależnie od kwoty. Innymi słowy, na rynku finansowym nie ma już żadnych lokat „antybelkowych”. Jedyną możliwością, która pozwala na uniknięcie opodatkowania z tytułu kapitalizacji odsetek, jest umieszczenie oszczędności na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE). Jednak i w tym przypadku musimy pamiętać, że deponując tam swoje oszczędności będziemy mogli je wypłacić dopiero po osiągnięciu 60 roku życia, a ponadto roczna wypłata jest prawnie ograniczona – na dzień dzisiejszy jest to kwota oscylująca w granicach 13 tys. złotych.

Podatek belki w przeliczeniu

Wiele osób mylnie oblicza podatek belki i odstępuje od pomysłu założenia lokaty. Zazwyczaj wymienione 19% jest źle interpretowane i odliczane od całej kwoty. To absolutny błąd! Pamiętajmy, że 19 procent jest wyliczane wyłącznie na podstawie zgromadzonych odsetek .

Przyjmijmy, że założyliśmy lokatę na 2000 złotych. Oprocentowanie lokaty wynosi 5%,a więc zarobimy 100 złotych. I właśnie od tych 100 złotych należy odjąć 19% podatku – w tym przypadku będzie to 19 złotych. Dlatego też przeglądając oferty banków i szukając dobrej lokaty sprawdzajmy wszystkie ich parametry.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *